Results
March, 02 Serie A2, Italy:
- Alina Kolomiets - II place with Team Opera Roma
February, 22-25 International Tournament Kalamata Cup, Greece:
- Aleksandra Aleksandrova - II place - ribbon - senior A
- Alis Shakirova - III place - ribbon - senior A
- Izabela Asenova - IV place - ribbon - senior A
- Boyana Kapitanska - IV place - ribbon - 2009 A
- Nikol Valentinova - VII place - hoop - 2010 A
- Maya Dobreva - V place - clubs - 2011 A
- Kaya Ganeva - I place - all-around, II place - rope, hoop - 2013 A
- Karina Milkova - III place - all-around, I place - rope - 2013 A
- Janna Valkanova - III place - rope - 2013 B
February, 03-04 International Tournament Young Talent, Wien, Austria:
- Nikol Valentinova - I place - 2010 А
- Dea-Viktoriya Kaloferova - III place - 2013 B
January 20-21 International Tournament Elegance Cup, Calais, France:
- Jana Pentcheva - II place - All around, hoop, I place - ball - senior
- Alina Kolomiets - IV place - All around, III place - ball, clubs, ribbon - senior
- Sofia Pavlova - VII place - All around, III place - hoop - senior
- Gabriela Stoilova - V place - junior
- Ivana Yankulova - III place - All around, clubs, ribbon - 2011
- Maya Dobreva - VI place - All around - 2011
September, 09 National championship Group category Elite, Sofia:
- III place - All around, I place - hoops, II place - balls and ribbons - Group senior Elite - • Aleksandra Aleksandrova, Alis Shakirova, Viktoria Mancheva, Izabela Asenova, Sofia Pavlova
- II place - All around, I place - hoops, clubs - Group junior Elite - Boyana Kapitanska, Gabriela Stoilova, Ivian Radikova, Kaya Hristova, Ralitsa Ivanova, Simona Lazarova
- V place - All around, hoops, IV place - clubs - Group pre-junior Elite - Ava Luleva, Viktoriya Atanasova, Ivona Pondeva, Yoana Vasileva, Maya Dobreva, Peya Konova
September, 07 National championship Group category А, Sofia:
- I place - Group pre-junior А - Gabriela Tsvetkova, Diana Dimitrova, Estel Yanyova, Kalina Yonkova, Lora Geleva
- III place - All around, without apparatus, II place - hoops - Group children А - Dariya Mancheva, Elena Antonova, Kaloyana Papazova, Karina Milkova, Kaya Ganeva
August, 23-27 World Championship, Valencia, Spain:
- Boryana Kaleyn - I place - Team, II place - clubs, ribbon, IV place - hoop, ball, VI place - All around - senior.
July, 21-23 WC Milan, Italy:
- Boryana Kaleyn - IV place - All around, II place - ball, ribbon, VII place - hoop - senior.
July, 14-16 WC Cluj-Napoka, Romania:
- Boryana Kaleyn - II place - All around, I place - ball, clubs, IV place - ribbon - senior.
June, 23-25 National championship Group category B, Veliko Tarnovo:
- II place - junior 4-6 - Boyana Pahleva, Veronika Tsoneva, Elina Peeva, Iva Valeva, Ivona Tapanzhova, Nikol Nikolova
- II place - children 4-6 1 - Adriana Medareva, Gergana Gyupchanova, Dea-Viktoria Kaloferova, Elena Chembekchis, Elina Dragneva, Zhanna Vulkanova
- II place - children 2-3 1 - Angelina Shtereva, Nikoleta Vasileva
- VII place - pre-junior 4-6 - Deya Dzhonova, Karina Mihailova, Mateya Sirakova, Raya Asenova, Raya Petrova
- VIII place - children 2- 2 - Veronika Mohova, Zara Pahleva
June, 18 Gymnastics for All, Plovdiv:
- I place - group with apparatus
June, 08-10 National championship category А children and pre-junior, Sofia:
- Dariya Mancheva - III place - All around, without apparatus, ball, II place - rope - children
- Karina Milkova - VIII place - rope - children
- Maya Dobreva - V place - clubs - pre-junior
May, 18-21 European championship, Baku, Azerbaijan:
- Boryana Kaleyn - I place - All around, Team, II place - clubs, III place - hoop, VI place - ball - senior.
May, 11-13 National championship category Elite, Sofia:
- Boryana Kaleyn - II place - All around, ball, I place - hoop, III place - clubs, IV place - ribbon - senior
- Mila Yanakieva - VII place - All around, hoop - senior
- Elena Georgieva - VIII place - All around, ball, V place - ribbon - senior
- Alina Kolomiets - VII place - clubs - senior
- Jana Pentcheva - VIII place - All around, IV place - ball, clubs - junior
- Ivana Yankulova - VIII place - clubs - pre-junior
April, 26-29.04. National championship Team, Sofia:
- III place - senior 1 - Boryana Kaleyn, Elena Georgieva, Alina Kolomiets, Sofia Pavlova
- III place - children - Dariya Mancheva, Kaya Ganeva, Karina Milkova
- IV place - junior 1 - Jana Pentcheva, Viktoria Mancheva, Ralitsa Ivanova
- VI place - senior 2 - Mila Yanakieva, Bilyana Vezirska, Vaya Draganova
March, 17-19 WC Athen, Greece:
- Boryana Kaleyn - III place - All around, IV place - hoop, VI place - ball, VII place - ribbon.
February, 25-26 Grand prix Tartu, Estonia:
- Boryana Kaleyn - IV place - all around, I place - ribbon, III place - clubs - senior.